29 січня –День пам’яті героїв Крут

/Files/images/1cryt.jpg

29 січня Україна відзначає сумну дату, яка назавжди увійшла в українську історію як день пам’яті Героїв Крут. Офіційно цю дату почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ „Про вшанування пам’яті Героїв Крут”.

Для перегляду відео необхідно встановити останню версію Adobe Flash Player.

Цього дня у 1918 році триста українських студентів загинули, намагаючись зупинити під Києвом наступ більшовицької армії Михайла Муравйова.

/Files/images/2crut.jpg

Цей день, є одним із символів боротьби українського народу за свою незалежність. У пам’яті людській назавжди залишиться великий безсмертний подвиг юних студентів, які захищали українську державність.

Починаючи з грудня 1917 року, Українська народна республіка перебувала у стані війни з Радянською Росією. 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва (Чернігівська область), невелика кількість українських учнів, студентів та військових чисельністю близько 300 чоловік вступила у бій із нерівними силами наступаючих більшовиків (4 тис.) та затримала на три доби загарбницькі війська, поклавши свої голови за незалежність України. Тоді українська молодь захищала підступи до Києва за завданням керівництва Української народної республіки.

У підсумку бою студенти відступили, втративши понад 200 людей, а один загін, чисельністю близько 30 осіб, потрапив у полон. Відступаючи у сутінках, ці студенти втратили орієнтир та вийшли прямо на станцію Крути, вже зайняту червоногвардійцями. Один із більшовицьких командирів Єгор Попов наказав ліквідувати полонених. За свідченнями очевидців, з 27-ми студентів спочатку знущалися, а потім розстріляли.

/Files/images/3crut.jpg

Загиблих українців більшовицькі командири заборонили ховати. І лише в березні 1918 року, коли до Києва повернулася Центральна Рада, їх було поховано у Києві на Аскольдовій могилі. Під час громадської жалоби і церемонії їх поховання виступив Михайло Грушевський, який назвав цей учинок київської молоді героїчним.Відомий український поет Павло Тичина присвятив їм свій вірш

«Пам’яті тридцяти».

/Files/images/4 crut.jpg/Files/images/5crut.png

На Аскольдовій могилі

Поховали їх —

Тридцять мучнів українців,

Славних, молодих…

На Аскольдовій могилі

Український цвіт! —

По кривавій по дорозі

Нам іти у світ.

На кого посміла знятись

Зрадника рука? —

Квитне сонце, грає вітер

І Дніпро-ріка…

На кого завзявся Каїн?

Боже, покарай! —

Понад все вони любили

Свій коханий край.

Вмерли в Новім Заповіті

З славою святих. —

На Аскольдовій могилі

Поховали їх.

/Files/images/6crut.jpg

Україна пишається молодими Героями.

Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща.

Вічна їм слава.

Кiлькiсть переглядiв: 1067

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

САЙТ ЗАКЛАДУ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ I-III СТУПЕНІВ № 17 ТОРЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ВІЙСЬКОВО-ЦИВІЛЬНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ БАХМУТСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата останньої зміни 30 Листопада 2022

Цей сайт безкоштовний!